Tarım Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir 2019

Ülkelerin dünya piyasalarında söz sahibi olmaları için, makroekonomik göstergelerinin her zaman belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekmektedir. Bunun için de ülkeler üretmeli, sanayilerini geliştirmeli ve ortaya kaliteli mallar çıkmalıdır. Her ne kadar sanayi ürünlerine yönelmek mantıklı olsa da, ülkelerin gelişimi açısından tarımın temel nitelik olduğu unutulmamalıdır. Tarım sayesinde ülkeler geçimlerini sağlayacak besin maddeleri ve ihracatta kritik unsurlar elde ederler. Bu yüzden devlet her zaman tarımı teşvik etmek zorundadır. Ülkemizde, çiftçilikle uğraşan kişilere hükümet destekli krediler verilmektedir. Tarım kredisi olarak literatürde yer alan bu kredi çeşidinde, normal kredilere göre çok daha farklı ve kolay bir geri ödeme planı oluşturulur. Hatta bazı durumlarda devlet destekli sıfır faizli tarım kredileri verilir.

Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar, hizmet politikaları gereğince kendilerine başvuruda bulunan çiftçilerden belirli evraklar isterler. Bu krediyi almak için, genellikle Ziraat Bankası olan anlaşmalı bankanın şubesine gitmek zorunlu kriterdir. Bu sayede kredi başvurusu gerçekleştirilir ve olumlu olması halinde prosedürler yerine getirilir.

Tarım Kredisi Başvuru Şartları 2019

Genel olarak çiftçilerin sıfır faizle kullandıkları bu tarım kredisinde, yatırım döneminin tespiti için gerekli olan incelemeyi bankalar gerçekleştirmektedir. Bankalar, aynı zamanda çiftçilerle ilgili geri ödeme planlarını da oluşturacaklardır. 31 Aralık 2020 tarihine kadar kredi kullanımına izin verilmektedir. Destekli kredilerin belirlenen sektörlerinde faiz uygulaması sıfır iken, bazı sektörlerde ise belirli oranlarda faiz uygulamasına gidilmektedir. Çiftçiler, tarım kredisini almak için öncelikle bankaya giderken yanlarında nüfus cüzdanlarını götürmelidir. Bunun yanında, ipotek edilecek tarla ve taşınmaz malların sahipliğini gösterecek tapular veya teminat belgeleri de bankaya teslim edilmelidir. Çiftçiler, tarım kredisinin bütün avantajlarından faydalanmak istediklerinde Çiftçi Kayıt Belgesine sahip olmak zorundadır. Eğer tarımla uğraşan ve kredi için bankaya gelen bir işletme ise bu durumda bilanço belgelerinin geriye dönük 3 sene için bankaya ibraz edilmesi istenecektir. Bireysel çiftçilerin ise böyle bir zorunluluğu yoktur. Çiftçilerin tarım kredisinden faizsiz bir şekilde yararlanmaları için, kredi notlarının yüksek olması ve daha önce bu krediden kullanmamış olmaları gerekir.