Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bankalar, müşterilerinin ihtiyaçlarını gidermek adına sürekli olarak hizmet politikalarında güncellemeye giderler. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesi de kredi kartı uygulamasıdır. Kredi kartı uygulaması sayesinde, kişiler bir tür kredi kullanımına başlayacaktır. Kredi kartı uygulamasının avantajı ise kredi kartının belirli periyotlarda yapılacak dönem ödemelerinde herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde, hiçbir faiz ve komisyon bedelinin ortaya çıkmayacak olmasıdır. Bankalar, müşteri portföylerini genişletmek ve sosyal alandaki görevlerini yerine getirmek adına öğrencilere de yönelmişlerdir. Uzun ve bol ihtiyaçlı öğrencilik hayatında, öğrencilerin finansal bütçelerini kontrol edebilmeleri için kredi kartına başvurmalarına izin vermektedir. Başvurular esnasında ise bankalar, riske girmek istemediklerinden öğrencilerden belirli evraklar isterler.

Öğrencilerin Bankaya Getirmesi Gereken Evrakları

Bankalar, öğrencilerin aktif olarak eğitim hayatını sürdürdüklerini bilmek isterler. Bu yüzden de öncelikle aktif ve güncel olan okul kimlik kartının bankaya ibraz edilmesi ve bir fotokopisinin getirilmesi zorunludur. Bunun yanında, öğrencilerden nüfus cüzdanlarının aslını getirmeleri ve bir fotokopisinin de bankaya verilmesi istenir. Bankalar, bazı durumlarda öğrencilere kredi kartı vermek için belirli şartlar uygularlar. Bu şartların başında ise kefil gelmektedir. Eğer banka bir kefil talebinde bulunduysa, kefilin de bankaya gelirken bazı evrakları yanında getirmesi gerekir. Bunların başında nüfus cüzdanı ve düzenli gelirinin olduğunu gösteren belge zorunlu olarak gelir. Ayrıca serbest meslek sahiplerinden vergi levhalarının bir fotokopisi veya Ticaret Sicil Gazetesi’nin bir kopyası istenir.

Öğrencilerin Kredi Kartı Başvurusu Yapabileceği Seçenekler

Öğrenciler bankalardan kredi kartı almak için öncelikle geleneksel yöntem olarak bankaların ilgili şubelerine giderler. Bankaların şubesine gitmek, kredi kartı işlemlerinin tek seferde halledilmesini sağlayacaktır. Fakat gelişen ve ilerleyen teknolojiler sayesinde, sadece tek kredi kartı başvurma yöntemi bu değildir. Aynı zamanda bankaların Online bankacılık sistemlerine girerek de, kendilerine yeterli gördükleri limitleri seçerek kredi kartı başvurularında kullanılabilir. Öğrenciler, kredi kartı başvurularını tamamlarken bir diğer yöntem olarak SMS ile işlem gerçekleştirir. Son olarak ise bankaların telefon bankacılığı hizmetleri kullanılarak, kredi kartı başvurularında gereken prosedürler yerine getirilir.