Merkez Bankası Döviz Kurları 2019

Ülkelerin temel makroekonomik amaçlarının yerine getirilmesi için bankaların bağlı oldukları ana bir devlet bankası vardır. Ülkemizde bu görevi yerine getiren Merkez Bankası ise gerekli görevleri yerine getirerek ekonominin gidişatından sorumlu bir yapıya sahiptir. Merkez Bankası 1930 yılında kurulduktan sonra birçok farklı görevi ve sorumluluğu tek başına üstlenmektedir. Ülke sınırları içerisindeki bankaların finansal anlamda gerçekleştirdiği işlemleri kontrol eden Merkez Bankası, aynı zamanda kayıt dışı ekonominin de en aza indirilmesi için gerekli olan önlemleri almaktadır. İktisadın temel gerekliliklerinden olan fiyat istikrarının sağlanması için Merkez Bankası, bağımsız ve yasalara bağlı olarak hareket etmektedir.

Merkez Bankasının Görevleri

Merkez Bankası temel görevi olan fiyat istikrarının sağlanması dışında, birçok farklı görevi de aynı anda yerine getirmektedir. Bunlardan en önemlisi de, yerli para birimimiz ola Türk Lirasını basması ve gerekli değerinin korunmasının sağlanmasıdır. Para politikaları sayesinde, Türk Lirasının para arzını kontrol eden Merkez Bankası, faiz oranlarını belirleyerek diğer ülke para birimleri karşısında doğru bir değerleme yöntemi gerçekleştirmektedir. Bankaların ve hükümetin gerekli duyduğu krediler de, yine Merkez Bankası tarafından sağlanır. Merkez Bankası, rezerv tutma oranlarını da kontrol eder, aynı zamanda piyasalarda etkin bir politika kontrolünün de yaygınlaşması konusunda görevleri yerine getirir. Döviz kurlarının etkili bir şekilde istikrarını sağlamak, bu sayede yerli para birimimizin alım gücünü belirli seviyelerde tutacaktır.

Merkez Bankası Döviz Kurları

Merkez Bankası döviz kurlarına bakıldığı zaman, ilk önce en büyük işlem hacmine sahip olan dolar üzerinden gitmek gerekir. Doların güncel alım fiyatı 5,3412 TL, satış fiyatı ise 5,3508 TL’dir. Euroya bakılacak olursa, 1 Euro karşılığında 6,0565 TL’lik bir alış fiyatı görülmektedir. Euronun satış fiyatı ise 6,0674 TL olarak belirlenmiştir. Sterlin de, ülkemizde işlem gören en önemli dövizlerden bir tanesidir. 1 Sterlin alış fiyatı 6,8265 TL ve satış fiyatı ise 6,8620 TL’dir. Japon yeni, Asya piyasasının en değerli para birimlerinden bir tanesidir. 1 Japon yeninin alış fiyatı 4,7023 TL olurken, satış fiyatı ise 4,7335 TL olarak işlem görmektedir.