Memur Emekli Maaşı Hesaplama Robotu

Ülkemizde kurulan devlet düzeni, devlet memurlarının sayısının çok almasıyla birlikte artık emekli maaşlarının önemini bir kat daha arttırmıştır. Sürekli olarak güncellenen zam miktarlarıyla birlikte, artık memur emeklilerinin maaşlarının hesaplanması önemlidir. Maaş hesaplama robotları, gerekli bilgiler girildiği takdirde emeklilikte alınacak maaş hakkında doğru bilgiler verecektir.

Memur Emekli Maaşı Hesaplamasında Kullanılan Robotta Kullanılan Başlıklar

Memurların ne zaman emekli olacakları, emeklilik yaşları, emeklilik maaşları ve alacakları primler genel olarak hesaplanma robotları sayesinde tahmin edilir. Memurlar, internet sitelerinin güvenilir olanlarında hesaplamalarını gerçekleştirebilirler. Öncelikle siteye giriş yapan memurların, hiçbir şekilde kimlik bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. Maaş döneminin seçilmesinden sonra; memurların kademelerini ve derecelerini girmeleri gerekir. Ek gösterge cetvelinden belirlenecek ek gösterge sayısı, sisteme girilerek kıdem yılının da eklenmesi gerekir. Fiili hizmet yılının seçilmesinden sonra, hizmet ayının da sisteme girilmesine ihtiyaç duyulur. İkramiye yılının ardından makam tazminatının da sistemde seçilmesi gerekir. Temsil ve görev tazminatı ile birlikte, memuriyette alınacak emekli maaşının hesaplanmasının önünde bir engel kalmamaktadır.

Emekli Maaşları Hesaplama

E- devlet sistemi üzerinden emekli maaşlarının hesaplanmasında güvenli bir hizmet alınmaktadır. Aynı zamanda üç farklı kurum üzerinden de, sisteme giriş yapılarak emekli maaşları hesaplanır. Emekli maaşlarının hesaplanmasıyla birlikte, memurlar emekliliklerinden önce ne kadar daha çalışacaklarını hesaplayabilirler. Hesaplama motorları, emeklilerin aylıklarına yapılacak maaşların da güncellemelerini hesap etmektedir.

BES Emeklilerinin Sayısı

Bireysel emeklilik sistemi, vatandaşların ilerideki hayatlarını garantiye alacakları ve devlet tarafından zorunlu şekilde uygulanan bir sistem haline dönüşmüştür. Artık BES sistemi güçlü bir yapıya dönüşmektedir. Emekli memurlar mesleklerinden alacakları emeklilik aylıklarının yanında, BES kazançlarına da sahip olacaklardır. BES sisteminden emekli olanların sayısı, katılanlarla orantılı olarak her geçen gün artmaktadır. Son ay verilerine bakılacak olursa, BES sisteminden emekli olan 76 bin kişi görülmektedir. En fazla katılımın İstanbul’daki iki milyon kişi ile sağlandığı BES sisteminde, Ankara ve İzmir, İstanbul’u takip eden illerimizdir. BES sistemine katılanların %87’si üniversite mezunu, %6’sı ise lise ve dengi kurumlar mezunu olarak karşımıza çıkmaktadır.