KYK Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2019

KYK bursu, her sene yapılmakta ve birçok üniversite öğrencisinin öğrenim bursu almasını sağlamaktadır. Başvuruların bitmesiyle birlikte artık öğrencileri, burs sonuçlarının açıklanacağı tarihi bekleme heyecanı sardı. Özellikle öğrenciler, 2019 yılında alacakları KYK bursları için açıklanacağı tarihi merak etmektedir. Peki 2019 yılında alınacak KYK burslarının nihai sonuçları ne zaman açıklanacaktır?

KYK Burs Başvuruları

KYK bursa başvurularının sona ermesi 21 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşti. 15 Ekim’den itibaren bir hafta süren başvuruların üzerinden zaman geçtikçe, öğrencilerin de merakı ve heyecanı artmaktadır. Sistemde kayıt esnasında yanlış ve eksik bilgi veren adayların, burs ve kredi başvuruları tamamen geçersiz kalacaktır. Özellikle 16 farklı kurum tarafından incelenmekte olan KYK burs başvuruları, incelemenin tamamlanmasının ardından YurtKur’un resmi internet sitesinden öğrencilere açıklanacaktır.

KYK Burs Sonuçlarının Açıklanma Tarihi

Burs başvurularının tamamlanmasıyla öğrenciler KYK burs sonuçlarının açıklanmasını beklemektedirler. Bu konuda uzman olan kişilerin öngörüsü, eski seneler incelendiğinde aslında başvuru bitiş tarihinden itibaren 22 ile 30 gün sonra sonuçların açıklanması yönündedir. 2018 KYK burs başvurularının bitiş tarihinden itibaren 22. Gün ise 12 Kasım 2018’e denk gelmektedir. Çok yüksek ihtimalle YurtKur’un resmi internet sitesinden 12 Kasım 2018’den itibaren KYK burs sonuçlarına erişim sağlanacaktır.

KYK Burs Ücretleri 2019

KYK burs ücretlerine zam gelmiştir. Yeni gelen zamla beraber Doktora yapan öğrenciler aylık 1.500 TL, Yüksek Lisans yapan öğrenciler aylık 1000 TL ve Lisans okuyan öğrenciler ise aylık 500 TL KYK bursu alacaklardır.

KYK Burslarının Çekilmesi

KYK üzerinden burs almaya hak kazanan öğrencilere Ziraat Bankası içerisinde hesap açılacaktır. Açılan hesap sayesinde öğrenciler, bankamatik kartlarına da sahip olacaklardır. İlerleyen aylarda KYK bursunun yatma tarihine göre öğrenciler Ziraat Bankası ATM’lerini kullanarak para çekme işlemini gerçekleştireceklerdir.

KYK Bursunu Kazanan Öğrenciler

Lisans bölümü okuyan öğrencilerin, bursu kazandıktan sonra belirli şartları sağlaması gerekmektedir. Bu yüzden de KYK üzerinden burs alan öğrencilerin diploma notunun 4 üzerinden 2’yi, 100’lük sistemde 53,33’ü geçmesi gerekmektedir. Her dönem değerlendirilecek olan öğrenciler, belirlenen ortalamaların altına düşerse KYK bursu alma haklarını kaybedecek ve burs öğrenim kredisine çevrilecektir.

Bir önceki makalemizde ihtiyaç duyanlar için Hibe Desteği Alma Şartları Nelerdir? yazımızı ele aldık.