KOSGEB Girişimcilik Desteği Şartları 2019

KOSGEB, ülkemizdeki küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin kendilerini geliştirmesi adına kurulmuş bir organizasyondur. KOSGEB sayesinde, yatırımcılar ve girişimciler finansal anlamda doğru destekler almaktadırlar. Özellikle uluslararası pazarda yerli yatırımcılarımızın daha doğru bir şekilde yer almasını isteyen uygulamada, KOBİ’lerin ihracat odaklı çalışmaları öngörülmüştür. Uzun vadede KOSGEB destekleri sayesinde, makroekonomik göstergeler de daha iyi bir hal alacaktır. Çünkü ithal ürünlerin zamanla, yerli ürünler karşısında değer kaybı yaşaması görülecektir. Bu sayede de, yerli ürünler bilime ve teknolojiye dayalı üretimler olacaktır. KOBİ’ler KOSGEB destekleri sayesinde, özellikle kuruluş ve finansal anlamda herhangi bir sorun yaşamazlar. Ülke genelinde, gerekli şartların sağlanması halinde KOSGEB girişimcilik desteği verilecektir.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB girişimcilik desteği almak isteyen kişilerin öncelikle KOSGEB sistemine başvurması, kurula gitmesi ve onay alması gerekmektedir. Böylece onay alındıktan sonra da firmanın 90 gün içerisinde ticari faaliyetlerine başlaması lazımdır. Firmaların kuruluşu olmadan da, herhangi bir satın alma ve gider yapılmamış olur. Bu eksiklik için de PROFORMA faturalar kullanılacaktır. Eskiden sadece işletmenin kuruluşundan sonra gerçekleştirilen başvurular, artık işletme kurulmadan da yapılabilecektir. KOSGEB girişimcilik desteğine başvuracak olan adayların, başvuru hakları 3 ile sınırlandırılmıştır. Özellikle 3 defa verilen başvuru hakkı, aslında eksiklerin giderilmesi ve şartların sağlanması adına önemli bir uygulamadır.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Almanın Şartları

KOSGEB sistemine kayıt olmak ve gerekli girişimcilik desteklerini almak isteyen kişilerin, öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Aynı zamanda sistemin başvuru kılavuzunda yazan hiçbir suçun işlenmemiş ve mahkumiyet alınmamış olması gerekir. Bu şartları sağlayan vatandaşlar, KOSGEB girişimcilik desteğine sahip olmak için girişimcilik sertifikasına sahip olmalıdır. 32 saatlik eğitim anlamına gelen bu sertifika için, yatırımcılar genel olarak iş planı ve yürütülmesi anlamında profesyonel şekilde eğitimler alırlar. Bu eğitimlerin sonunda, projesini ilgili kurula onaylatan yatırımcılar, girişimcilik sertifikalarını almış olurlar. Girişimcilik sertifikasını alan yatırımcılar, artık KOSGEB sistemine girmeli ve kendi işletmeleri ile ilgili bütün bilgileri doldurmalıdır. Yapılacak mülakatlarla beraber, sistemin değerlendirmesi sonucunda KOSGEB girişimcilik desteği alınabilecektir.

Bir önceki yazımızda Kredi Kartı Başvuru Sorgulama 2019 ile ilgili bilgiler verdik.