Konut Kredisi Faiz Oranları 2019

İnsanlar, sürekli olarak birikim yapma eğiliminde hareket ederler. Bu birikimin birçok farklı amacı olabilir. Fakat genel olarak insanların birikim yapmasındaki en önemli etken, ileri zamanlarda kendisinin sahibi olacağı bir ev satın almak isteğidir. Kişiler, ellerindeki birikimlere göre ev satın almaya gittiklerinde, bazı durumlarda bütçelerinde açıklar olduğunu fark ederler. Bu yüzden de eksik kısımlar için acil ve büyük miktarlarda nakit ihtiyacı doğacaktır.

Bankalar, müşterilerinin böyle bir konuda sıkıntıya düşmemeleri için konut kredisi kavramını geliştirmiştir. Uzun vade seçenekleri ve olduğunca düşük faiz oranları sayesinde, müşterilerin belirli miktarlarda verdikleri peşinatlardan sonra, kalan borcu taksitler halinde bankaya ödeyeceklerdir. Müşterilerin, piyasada bulunan ve şartları birçok farklı konuda değişiklik gösteren bankaları iyi bir şekilde analiz etmeleri gerekmektedir. Konut kredisi çekmek için bütçelerine en yakın banka, müşteriler için en doğru tercih olacaktır.

Konut Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Oranları

  • Piyasada bulunan bankalara arasından en düşük konut kredisi faizi uygulayan Halkbank, bu sayede müşterilerine 3 ay ile 120 ay arasında bir vade seçeneği uygulamaktadır. Faiz oranları ise müşterilerin oluşturacağı ödeme planına göre değişecek ve %2,09 ile %2,49 arasında olacaktır.
  • Müşterilerine tam 1 Milyon 500 Bin TL’ye kadar konut kredisi çıkartmakta olan QNB Finansbank, bu sayede birçok farklı sektörden müşteriye ev sahipliği yapmaktadır. Vade sayısının 3 ay ile 120 ay arasında değişeceği durumlarda, müşterilere uygulanan faiz oranı %2,59 şeklinde sabitlenmiştir.
  • Garanti Bankası, piyasada bulunan bankalar arasında iyi oranlarda faiz veren bankalardan bir tanesidir. Konut kredisi için Garanti Bankası’na gelen müşteriler 500 Bin TL’ye kadar tutarda kredi çekebileceklerdir. Aynı zamanda 240 aya kadar vade imkanı sunan Garanti Bankası, faiz oranlarını %2,34 ile %2,54 arasında belirlemiştir.
  • Piyasanın en yüksek faiz oranıyla konut kredisi veren bankası olan HSBC, müşterilerine 120 aya kadar vade imkanı sunmaktadır. Müşterilerin 2 Bin TL ile 500 Bin TL arasında konut kredisi çekebileceği HSBC’de uygulanan faiz oranı %2,99 olarak sabitlenmiştir. Müşterilerin konut kredisi başvurularını, SMS ile yapmalarına olanak sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımızda En Uygun Kredi Veren Bankalar 2019 hakkında bilgiler verdik, incelemenizi öneririz.