Hibe Desteği Alma Şartları Nelerdir?

KOSGEB, bünyesinde bulunan bütün yatırımcılara ve girişimcilere ekonomik olarak bazı yardımlarda bulunmak ister. Bu yüzden de hibe ve kredi imkanlarıyla, doğru bir büyüme sürecine katkı sağlar. İş yerinin açılmasından önce projelendirilmesi ve gerekli şartların sağlanmasıyla beraber, hibe desteği almanın önü açılmış olacaktır. 64. Eylem Planı dahilinde gerçekleştirilen bu hibe desteği sayesinde, genç vatandaşların üretime dahil olmaları ve hayallerindeki iş yerlerini açmaları hedeflenmiştir. Uzun vadede ithalat ürünleri karşısında güçlenecek yerli üretim malları, ülkemizin makroekonomik hedeflerinin tutturulmasında da önemli bir rol oynayacaktır.

Hibe Desteği Alma Şartları

Hibe desteği almak için, KOSGEB bazı kriterler belirlemiştir. Bu yüzden de kriterlerin yerine getirilmesi ve sonrasındaki değerlendirmelerin ardından hibe verilmesi amaçlanmıştır. Öncelikle hibe desteği almak isteyen yatırımcıların, girişimcilik eğitimlerini tamamlamaları gerekir. 32 saatlik başarılı eğitimi tamamlayan yatırımcılar, sertifikalarını da kurum tarafından kendilerine çıkartmalıdır. Ardından bu yatırımcıların KOSGEB’e başvurmaları ve gerekli hibenin çıkması için Ön onay almaları gerekmektedir. Bu işlemin ardından yatırımcılar; kendileri ve açacakları iş yerleri ile ilgili KOSGEB’in veri tabanına kaydolmalıdır. Veri tabanına kaydolan yatırımcılar, zamanla iş planını komisyon ve kurullara sunmalıdır. Bu mülakatın sonucunda başarılı olan yatırımcıların taahhütname imzalatılması için KOSGEB’in belirttiği kurumlara gitmesi gerekir. En sonunda da yapılacak harcamalar faturalandırılmalı ve KOSGEB’den ödeme talebi gerçekleştirilmelidir.

KOSGEB’in Destek Verdiği İş Başlıkları

KOSGEB, yatırımcıların birçok farklı alanda destek görmesini ister. Bu yüzden de çok geniş bir yelpazede hibe desteği oluşturmuştur. 2018 yılında yapılan güncellemelerle beraber, KOBİ’lerin birçok alanda yardım göreceği uygulamalar başlatılmıştır. Girişimcilik destekleri, bu konuların başında gelmektedir. Aynı zamanda Araştırma ve Geliştirme Teknolojilerinde ilerleme sağlayacak yatırımcıların, hibe almaları sağlanacaktır. KOBİ’lere finansman destekleri ve oluşturulacak laboratuvar giderleri, yine hibe desteğine konu olacak başlıklardır. Bunun dışında globalleşme ve işletmesini büyütmek isteyen bütün yatırımcıların, KOSGEB hibe desteğine başvurma hakları bulunmaktadır. KOSGEB hibe desteği sayesinde, KOBİ’lerin yatırımlarının başında finansal anlamda sıkıntıya düşmeleri engellenir. Bu sayede uzun vadede inovatif ve efektif çalışmaların temelleri atılmış olacaktır.

Bir önceki yazımızda ise KOSGEB Girişimcilik Desteği Şartları 2019 hakkında bilgiler verdik.