Geri Ödemesiz Kredi Başvurusu Öğrenci 2019

Eğitim, ülkelerin temel dayanak noktalarından bir tanesidir. Eğitim alanında kendisini geliştiren ülkeler, dünya sıralamasında en önde sıralamalara girerek kendilerini büyük devletler arasında lanse edecektir. Eğitimin en iyi şekilde tamamlanması için ise devletlerin öğrenciler üzerinde gerçekleştirmeleri gereken bazı sosyal görevler vardır. Sosyal görevlerin en başında ise kurs ve kredi gibi ödemelerle, ekonomik anlamda sorun yaşayan öğrencilere yardım edilmesi konusu gelmektedir. Özel şirketler ve vakıfların dışında, belirli şartları sağlayan öğrenciler de geri ödemesiz kredilerden faydalanabileceklerdir. Bu sayede üniversitede lisans ve lisans üstü eğitim gören bütün öğrenciler, belirli oranlarda devletten geri ödemesiz kredi alma şansına sahip olacaklardır. Bursla birlikte öğrenciler akademik kariyerlerinde çok daha başarılı sonuçlara imza atacaklardır.

Devlet Geri Ödemesiz Kredilerden Kimler Faydalanabilir?

Başbakanlık bursu olarak geçen geri ödemesiz devlet bursu, aslında öğrencilerin en çok başvurduğu kredi olanaklarının başında geliyor. Çünkü lisans ve yüksekokul öğrencileri ile gazi, şehit çocuğu, baba ve annesi ölmüş olan öğrencilere de, rahatlıkla geri ödemesiz krediler verilebiliyor. Öğrencilerin, kredilerden faydalanmaları için, özellikle belirli başarı kriterlerini sağlamaları gerekir. Çünkü ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlarda başarı sağlayan öğrencilerden ilk yüze girenleri, karşılıksız ve geri ödemesiz olarak başbakanlık bursunu almaya hak kazanacaklardır. Bu krediye, lisans eğitiminde ve yüksek lisansta hazırlık veya intibak sürecinde olanlar başvuramaz.

Devlet Geri Ödemesiz Krediye Nasıl Başvurulabilir?

Kredi bursu, eskiden Başbakanlık tarafından şimdi ise gerekli kurumlar tarafından düzenlemesi yapılarak verilen kredilerin başında gelmektedir. Geri ödemesi olmayan bu kredi için öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu sitesine girerek başvurularını tamamlamalıdır. Başvurular esnasında başarı sıralaması öncelik kazanılmasında yardımcı olacaktır. Çünkü geri ödemesiz bursların öncelikli kriteri başarıdır. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda aynı zamanda öğrencilere ihtiyaç duymaları halinde üniversite hayatından sonra 2 yıl daha ödemesiz şekilde öğrenci kredisi verilmektedir. Bunun yanında kalacak yer imkanı ve yemek istihdamı da gerçekleştirilir. Öğrencilerin tüm bu olanaklardan yararlanmaları için, KYK sistemine girecekleri bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde yapmaları gerekecektir.