Findeks Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz 2019

Bankalar, modern hizmet anlayışına geçtikleri zamandan itibaren müşterilerin her türlü istek ve ihtiyacına cevap vermektedir. Bu yüzden de bünyelerinde çözümleri sağlayacak araştırma ve geliştirme departmanları görev yapmaktadır. Müşterilerin en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi olan nakit sıkışıklığının giderilmesi için, bankalar kredi verme uygulamasına başlamıştır. Bankalar, kredi uygulaması sayesinde finansal sürekliliklerini sağlarken; aynı zamanda müşterilerin de ihtiyaçlarını karşılayarak sosyal bir görevi yerine getirmektedir. Bankalar, müşterilerine kredi vermek için belirli standartlar oluşturmuştur. Bu standartları sağlayan müşterilerin kredi alması, sadece prosedürlerin aşılmasına bağlıdır. Bankalar, finansal anlamda ticari hayatlarında risk istemez. Bu yüzden de risk oluşturacak bir finansal geçmişe sahip olan müşterilere kredi vermekten kaçınır.

Kredi Notunun Önemi

Bankaların müşterilerine kredi vermek için belirlediği standartların başında kredi notu uygulaması gelmektedir. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan finansal geçmiş analizini yansıtmaktadır. Findeks sistemine kayıtlı olan 9 banka, kredi başvurusu yapan müşterilerinin bilgilerini girerek; geçmişte finansal anlamdaki hareketlerini ve işlemlerini görebilmektedir. Kredi notu, kişilerin finansal piyasadaki güvenilirliğini ölçmeye yarayan bir uygulamadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notu yüksek olan kişiler, bu yüzden rahatlıkla bankalardan kredi alabilirler. Çünkü kredi notları, bu müşterilerin güvenilir olduğunu ve risk taşımadığını açıklamaktadır. Kredi notu düşük olan kişiler ise genelde kredi alamazlar. Çünkü finansal anlamda bankalara güven vermezler. Bankalar da o kişilere kredi vermek isterse, daha zorlu standartlar listesini uygulamaya koymaktadır.

Findeks Kredi Notu Öğrenme 2019

Bankalara kredi başvurusunda bulunmadan önce kişiler, Findeks sisteminde kayıtlı olan kredi notlarını öğrenmek isterler. Bu yüzden de ücretsiz şekilde sorgulama yapabilecekleri alanları araştırırlar. Findeks’in internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek kredi notu sorgulamasının bedeli ilk sorgulamada ücretsiz olarak verilecektir. Fakat diğer işlemlerin her birinde 4,5 TL’lik bir işlem bedeli belirlenmiştir. Ücretsiz olarak kredi notu öğrenmenin bir diğer yolu da, taksitli şekilde ürün satışı yapan mağazalar olacaktır. Bu tür mağazalarda gerçekleştirilen taksitli satış işlemi esnasında, kredi notu ücretsiz şekilde kişilerin öğrenmesine olanak sağlamaktadır.