Evlilik Kredisi Veren Bankalar ve Şartları Nelerdir 2019

Bankalar, müşterilerinin bütün ihtiyaçlarını gidermek adına müşteri politikalarını bu yönde belirlemişlerdir. Modernizasyon sonrasında, bankalar müşterilere farklı konularda yardımcı olarak müşteri portföylerini geliştirmenin yollarını aradılar. Böylece bankaların finansal süreklilikleri de arttırılmış olacaktır. Bankalar, müşterilerine en çok kredi konusunda yardımcı olmaktadır. Belirli şartların sağlandığı zamanlarda verilecek krediler, müşterilerin ihtiyaçlarına göre isim ve içerik değiştirecektir. Bankalar, sosyal anlamda müşterilerine karşı olan görevlerini yerine getirirler. Bunun en güzel örneği de, evlilik kredisi veren bankalar olacaktır. Evlilik sürecine giren ve bu süreçte zorlanan müşteriler, bankalara başvurarak gerekli desteği görmek isterler. Böylece bankalar, evlilik kredileri adı altında krediler sunarak müşterilerin taleplerini yerine getirirler.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankaların Şartları

Evlilik kredisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteği sayesinde ortaya çıkan ve ülkemizin önde gelen bankalarının onaylaması sayesinde yürürlüğe giren bir uygulamadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olmak, kredi çekmenin ilk şartıdır. Aynı zamanda, kredi desteğinin yanında, çeyiz hesabının da tamamlanması gerekir. Evlilik kredisinde, devlet desteğinde ortak hesap açmak yoktur. Üniversite okuyanlar 26 yaşına kadar, olmayanlar 24 yaşına kadar krediden faydalanabilirler. Adli sicilin tamamen temiz olması ve herhangi bir şekilde hüküm giyilmemiş olması gerekiyor. Çeyiz hesabında en az 3 yıl birikim yapıldığı takdirde, devlet toplam birikimin 5te 1i oranında desteği hesabınıza yatırıyor.

Özel Bankaların Evlilik Kredileri

  • Yapı Kredi, evlenmek isteği olan müşterilerine evlilik kredisi imkanı tanımaktadır. İhtiyaç kredisi şartları altında verilecek kredilere uygulanacak faiz oranları %2,04 olarak belirlenmiştir. 50 Bin TL’ye kadar ihtiyaçlar için, Yapı Kredi’den kredi başvurusu yapılabilir.
  • Vakıfbank, evlilik kredisi adı altında müşterilerine %2,05 oranında faiz uyguladığı bir kredi vermektedir. İpotek durumunda ise faiz oranları %2’ye düşecektir. Kredi için belirlenen vade oranları 3 ay ile 48 ay arasında değişiklik göstermektedir.
  • Akbank, masrafsız düğün kredisi adı altında müşterilerine 75 Bin TL’ye kadar kredi kullandırıyor. Kredinin faizi %2,19 ve en fazla vade sayısı 36 ay olarak belirlenmiştir. Böylece ihtiyaç kredisi koşullarında evlilik kredisi alınacaktır.