En Uygun Kredi Puanı Nedir?

Gerçekte, en yüksek kredi puanı çekmeniz gereken puan değildir. Kredi puanının amacı, kredi ve kredi başvurusunda bulunduğunuzda size en iyi oranları ve kredi limitlerini vermektir. En yüksek puan size en iyi oranları verecek gibi gözükse de, aslında o kadar yüksek hedef almanıza gerek yok.

Alabileceğiniz En İyi Kredi Puanı Nedir?

FICO ölçeğinde alabileceğiniz en iyi kredi puanı 850’dir, ancak bu puana ulaşmak neredeyse imkansızdır. Mükemmel bir kredi kullanımı fırtınasına (muhtemelen çok yüksek kredi limitleriyle sıfır bakiye), uzun lekesiz bir kredi geçmişine ve kredi raporunuzda neredeyse imkansız olan hiçbir olumsuz ize sahip olmamanız gerekir. Ve tüm bu faktörlerle bile, 850 hala elde edilemez. Peki hangi puan için çekim yapmalısınız?

En Uygun Kredi Puanı Nedir?

FICO’ya göre en iyi oranları ve en yüksek kredi limitlerini arıyorsanız, 760 kredi puanı hedeflemelisiniz. 760’ın üzerindeki her şey palavra hakları için olacak, çünkü 760 veya üzeri bir puan size en iyi oranları ve kredi limitlerini verecektir. Çoğu işletme, oranınızı veya kredi limitinizi belirlerken benzer kesme noktaları kullanır. 700’ün altında olduğunu söyleyin, 705’ten daha yüksek oranlarda farklı bir parantez içinde olabilirsiniz, bu yüzden her zaman kredi puanınızı olabildiğince sağlıklı tutmak için her şeyi yaptığınızdan emin olun.

En Uygun Kredi Puanı Nasıl Elde Edilir

1. Zamanında ödeme yapmaya devam edin: Hatırlanması gereken en önemli şey, kredi raporunuzu buradan temiz tutmaktır. Faturalarınızı vaktinde ödeyin. Kredi kartlarınızdan herhangi birinde limitinizin üzerinde olmadığınızdan emin olun. Kredi kartlarınızdaki bakiyeleri düşük tutun. Finansmanınızı temiz tutmak, puanınızı yükseltmenin en iyi yoludur.

2. Kredi kartlarınızdan hiçbirini iptal etmeyin: Bu durum sezgisel görünebilir, ancak kredi kartlarını iptal etmek aslında kredi puanınızı düşürür. Kredi puanınızın bir kısmı, ne kadar kredi kullandığınıza (kredi kullanım puanınız) dayanır, bu nedenle ne kadar fazla kredi kullandıkça, kredi puanınız o kadar yüksek olur. Bir kredi kartını iptal ederseniz, artık bu krediyi kullanamazsınız; bu da kredi kullanım puanınızı düşürür ve bu da kredi puanınızı düşürür. Bir kredi kartını ödemiş olsanız bile, açık tutun ve bu ekstra kredi limitinden elde ettiğiniz ekstra puanları toplayın.

3. Kredi kartı borç verenlerinizle iletişim hatlarını açın: Bir sürü kredi kartı borcu kredi puanınızı düşürüyorsa, bu borcu ödemek için bir anlaşma yapıp yapamayacağınızı görmek için kredi kartı borç verenlerinizle konuşun. Pek çok borç veren sizinle anlaşma yapmaya açıktır, çünkü gerçekten peşlerinden gelen borçlu olduğunuz paradır. Sadece bir borç verenle bir anlaşma yaparsanız, kredi bürolarına nasıl rapor edeceklerini sorun. İki seçeneğe sahipler: “Puanınızı ödeyecek”, kredi puanınıza zarar vermeyecek, ya da “kararlaştırılan şekilde ödeyemem”. Herhangi bir anlaşmayı kabul etmeden önce, “kararlaştırıldığı gibi ödeme” olarak rapor ettiklerini kontrol edin. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız , puanınızı yükseltmenize yardımcı olabilecek bir kredi onarım servisine kaydolmayı deneyebilirsiniz .

4. Güvenli bir kredi kartına kaydolun: Krediniz kredi kartı veya kredi için reddedilmeye devam edemeyecek kadar kötüyse, güvenli bir kredi kartı için kaydolmayı deneyin . Güvenli bir kredi kartı için para yatırdığınızdan, kredinizin ne kadar kötü olduğu önemli değildir, güvenli kredi kartları herkes için kullanılabilir. Sadece üç kredi bürosuna rapor veren bir kart için başvurduğunuzdan emin olun, aksi takdirde ekstra kredi limitinin olması kredi puanınızı etkilemez.

5. Kredi raporunuzda hata olmadığından emin olun: Bu ülkedeki 42 milyondan fazla insanın kredi raporunda hataları vardır ve bunlardan 10 milyonunun kredi puanlarını etkileyen hataları vardır. Eğer emin olun düzenli kredi raporu denetleme hiçbir hata olmadığından emin olmak için ve kimlik hırsızlığı kurbanı olmamıştır söyledi. Kredi raporunuzdaki basit hataları düzeltmek, puanınızı yükseltmenin hızlı bir yolu olabilir.