Çiftçi Destek Kredisi Nasıl Alınır? Tarım Teşvikleri 2019

Ülkelerin kendi gelişmelerini sağlamaları için ihracat ve ithalat değerleri arasındaki farkı kapatmaları gerekir. Bu sayede makroekonomik değerlerde çok daha iyi bir gelişim sağlanacaktır. Ülkelerin ihracatlarını geliştirebilecekleri teknik konular, sahip oldukları özelliklere göre değişim gösterir. Ülkeler o alanlarda uzmanlaşarak ve gerekli teşvikleri sağlayarak, doğru bir şekilde gelişimlerini tamamlarlar. Ülkemizde ihracatı ve ülke içerisindeki üretimi arttırmanın en iyi yöntemlerinden bir tanesi de, çiftçilere devlet tarafından verilen kredilerdir. Bu kredileri banka kredilerinden ayıran en önemli yönler, faizsiz ve geri ödemesi en az 2 yıl bekletilecek kadar uzun vadeli krediler olmasıdır. Bu sayede çiftçiler tarım konusundaki gelişmelerini ve üretimlerini daha kısa sürede tamamlarken, ortaya çok daha modern ve verimli hasatlar çıkacaktır.

Ziraat Bankası Çiftçi Destek Kredisi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2018 yılının başında açıkladığı teşvik paketi sayesinde, çiftçilere faizsiz kredi vereceğini açıkladı. Bu sayede genç çiftçilere verilecek olan 30 Bin TL’lik hibe kredisinin yanında, 100 Bin TL’lik faizsiz kredinin de önü açılmış oldu. Devlet, kamu yararı gözeten bankası Ziraat ile birlikte, çiftçilerin ihtiyaçlarının karşılanacağı birçok farklı alanda destek kredileri oluşturdu. Ziraat Bankasından 100 Bin TL’lik faizsiz kredi almak isteyen çiftçiler, çiftçi kayıt belgeleri ve nüfus cüzdanları ile birlikte herhangi bir Ziraat Bankası şubesine gitmelidir. Aynı zamanda, krediye karşılık ipotek verecekleri taşınır veya taşınmaz malların tapusu da yanında götürmeleri gereken evrakların arasındadır.

Tarım Teşviklerinde Yenilikler

Tarım teşviklerine bakılacak olursa, seracılıkta %75 faiz indirimi imkanı bulunmaktadır. Aynı zamanda yaygın bitki üretimine ise 250 Bin TL’ye kadar %50 faiz indirimi teşviki getirilmiştir. Yurt içinde üretilecek fidelere sıfır faizli tarım kredisi verilir. Seraların modernizasyon işlemleri için de yine sıfır faizli tarım teşviklerinden yararlanmak mümkündür. Arazi alımlarında tarım yapılması ön koşulu ile birlikte %25 oranında bir faiz indirimi getirilmiştir. Tarımsal ürünlerin işlenmesinde ise bu faiz indirim oranı %50’leri bulacak kadar iyi bir teşvike sahiptir. Çiftçiler, Ziraat Bankası şubelerine giderek bu teşvik paketlerinden istediklerini kendileri için seçebileceklerdir.