Büyükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir 2019

Ülkelerin gelişmişlik seviyeleri, her zaman makroekonomik değerlerin iyi bir seviyede tutulması sayesinde gerçekleşir. Bundan dolayı ülkeler, her zaman yerli üretime ve yatırıma daha öncelikli yaklaşırlar. İktisadın temel kavramlarından gelen bu durum sayesinde, ihracat ve ithalat arasındaki fark kapatılarak, ülke parasının değer kazanması sağlanır. Ülkemizde uygulanan profesyonel para ve ekonomi politikaları, bu görüşle aynı yönde ilerlemektedir. Önemli olanın önce yurt içindeki üretim olduğunu bilen hükümet, hayvan besiciliğine ve çiftçilere sürekli olarak teşvik paketleri çıkartmaktadır. Bu teşvik paketleri sayesinde, hayvancılık ile uğraşan çiftçiler yatırımlarını yapacak ve daha kaliteli ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ekonomik olarak rahat eden çiftçiler, bu sayede daha verimli bir çalışma ortamı yaratacaktır.

Ziraat Bankası Hayvan Kredileri

Devlet bankası olan Ziraat Bankası, kurulduğu ilk zamandan itibaren çiftçilerin her zaman yanında olmuştur. Çiftçilerin at, tavuk, kaz ve arıcılık gibi detaylı üretimlerine kredi veren Ziraat Bankası; aynı zamanda küçükbaş ve büyükbaş gibi geniş kapsamlı üretim alanlarında da besicilik ve süt hayvanları için çiftçilere kredi vermektedir. Ziraat Bankası, çiftçilere bu kredileri vereceği zaman, belirli bir süre aralığına kadar geri ödemesiz şart oluşturur. Aynı zamanda yıllık %5 faizle verilecek hayvan kredilerinde vade, genel olarak 7 yılı bulmaktadır. Elbette bu süreler ve kredi tutarı, başvuru yapan çiftçinin özel durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Ziraat Bankasından Hayvan Kredi Almak İçin Gerekli Olanlar

Çiftçilerin, Ziraat Bankası üzerinden hayvan kredilerini almaları için, çiftçi kayıt belgelerine sahip olmaları gerekir. Aynı zamanda bankaya giderken nüfus cüzdanı, varsa gelir belgesi, teminat belgeleri ve esnaf olma durumunda ticari belgeler de götürülmelidir. Ziraat Bankası üzerinden hayvan kredisi almak isteyen çiftçiler, bankanın herhangi bir şubesine giderek bireysel bankacılık hizmetinden faydalanmak istediğini söylemelidir. Müşteri temsilcileri ile gerçekleştirilecek görüşme sonrasında, krediden faydalanmak için gerekli prosedürler tamamlanır ve kredi başvurusu yapılmış olur. Ziraat Bankasının hayvan kredileri başvuruları ile ilgilenen departmanı gerekli incelemeleri yaptıktan sonra, olumlu geri dönüş seçeneğinde çiftçilere kredilerini belirtilen hesaplara yatırarak kullanmalarını sağlar.