Başbakanlık Bursu Başvurusu 2019 Ne Zaman Başlayacak?

Üniversite eğitimi, toplumların yaşanan çağa ayak uydurmasını hatta geçmesini sağlayan en önemli eğitim kurumudur. Bundan dolayı üniversitelere ve üniversitelerde okuyan öğrencilere verilen değerin yüksek olması gerekir. Devlet, öğrencilere karşı olan bu görevini sosyal şartları iyileştirerek ve gerekli gördüğü durumlarda başarıyı ödüllendirerek sağlamaktadır. Başbakanlık bursu olarak geçen geri ödemesiz krediler ve geri ödemeli faizsiz kredilerle birlikte, öğrenciler üniversite hayatlarında başkalarından ve özellikle bankalardan yüksek faizlerle kredi almak zorunda kalmayacaklardır. Böylelikle, öğrenciler kendi ekonomik bütçelerini çok daha iyi şekilde ayarlayabileceklerdir. Önemli olan, doğru bir geri ödeme planı olan başbakanlık bursunu tercih etmek olacaktır.

Başbakanlık Bursu Esnasında İstenilen Belgeler

Başbakanlık bursunun verilme kriteri, aslında başarı sıralamasıdır. Fakat bazı özel durumlarda da, sosyal adalet ve eşitliği sağlamak adına burs verme işlemleri gerçekleştirilir. Önceliği olan öğrenciler, Sosyal Güvenlik Kurumlarından bu durumu anlatır bir belge almalıdır. Aynı zamanda son altı ay içerisinde çekilmiş olan 4 tane vesikalık fotoğraf da, istenilen belgeler arasındadır. Bunun yanında engeli %40’tan fazla olan kişilerin raporlarını KYK bürolarına iletmeleri gerekiyor.18 yaşından küçük olanların, ailelerinden izin aldıklarını gösteren onay belgelerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm bu belgeleri teslim eden adaylar, artık Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi internet sitesinden burs başvurularının açıklanacağı tarihleri beklemelidir.

Başbakanlık Burs ve Kredi 2019 Yılı Tahmini Başvuru Tarihleri

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından her sene başvuruları alınan ve Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kabul edilen burs başvuruları, her sene farklı aralıklarda gerçekleştirilmektedir. 2019 yılında ise beklenen tarihler, uzmanlar tarafından şimdiden belirlenmektedir. 2019 yılında ortaöğrenime verilecek burs başvuruları için tahmini süre başlangıcı 18 Eylül 2019 olarak öngörülmektedir. Bitiş tarihi ise 18 Ekim 2019 tarihi olarak sona erecektir. Yükseköğretimde uygulanacak ve öğrencilerin Başbakanlık bursu olarak bildiği kredilerin ise başvurularına 16 Eylül 2019 tarihinde başlanması gerekiyor. Aynı zamanda bitiş tarihinin ise 30 Ekim 2019 olması bekleniyor. Yabancı öğrencilere ilişkin yükseköğrenim burslarının tarihi ise yukarıda belirtilen yükseköğrenim burs başvurusu tarihleriyle aynı olmaktadır.