Bankalar Arası Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi, bankacılık sistemlerinin de farklı bir boyuta ulaşmasını sağladı. Bu sayede artık bankalar, müşterilerinin bankacılık hizmetlerinden faydalanırken çok daha hızlı ve güvenilir şekilde işlem yapmalarını sağlamaktadır. Bankaların bu tutumu sayesinde de, müşteriler en teknolojik bankaların bünyesine katılmaktadır. Son zamanlarda en çok önem kazanan konulardan bir tanesi, cebe havaledir. Çünkü para transferinin boyutu, bankalar ve finans sektörü açısından inanılmaz bir boyuta ulaşmıştır. Müşteriler de gerçekleştirdikleri ticari işlemlerde, genel olarak cebe havale yöntemini kullanmaktadır. Banka sistemine kayıtlı numaralar üzerinden gerçekleştirilecek bu işlem, aslında para gönderilecek kişinin bankada hesabının olup olmamasına bakmaz. Tabi ki iki farklı bankada hesabı olan kişiler arasında, cebe havale işlemi rahatlıkla gerçekleştirilir.

Cebe Havale İşlemi

Paranın alacaklısı olan kişinin kesinlikle internet bankacılığı kullanması ve cep telefonunun bankanın sistemine kayıtlı olması gerekmektedir. İnternet bankacılığı veya mobil uygulama üzerinde cebe havale seçenekleri bulunmaktadır. Bu kısma giren müşterilerin, gönderecekleri kişinin bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekmektedir. Cebe havale yönteminde, gönderilecek para limitleri de asgari ve azami olarak belirlenmiştir. Bu yüzden en az 20 TL, en fazla ise 1000 TL tutarından bir işlem yapılmasına izin verilmektedir. Tabi ki bu tutarlar, sadece ATM üzerinden gerçekleştirilecek kartsız işlemler için geçerlidir. Günde iki kere yapılabilecek bu işlem sayesinde, 2 Bin TL’ye kadar para gönderimi yapılabilir. Bunun için de 2 farklı işlem numarasına ihtiyaç duyulacaktır.

Cebe Havale İşlemine İzin Veren Bankalar

  • Günümüzde kamu bankası olmanın avantajlarını en iyi şekilde kullanan banka olan Ziraat, bu sayede müşterilerin cebe havale yöntemi ile bankalar arası işlem yapmalarına izin vermektedir.
  • Garanti Bankası, ileri teknolojileri her zaman önce kullanan bankalardan bir tanesidir. Müşterilerinin teknolojik uygulamalardan yararlanmasını isteyen Garanti, bu sayede cebe havale yöntemini kullanmaktadır.
  • QNB Finansbank kurduğu şubesiz bankacılık sistemi olan Enpara ile birlikte, cebe havale işlemlerinin en hızlı ve en kolay şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.
  • İş Bankası kolaylıkla cebe havale yapmak isteyen müşterilerin, rahatlıkla işlemlerini gerçekleştirebildikleri bankalardan bir tanesidir.