Asgari Ücretli Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir 2019

Kişiler, uzayıp giden ihtiyaç listesi karşısında düzenli gelirleri ile bile harcamalarını doğru bir şekilde planlayamaz. Bu yüzden de finansal bütçelerinde belirli sıkıntılar yaşarlar. Yaşadıkları bu sorun yüzünden, ciddi bir nakit ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Nakit ihtiyaçları için ise tam da bu noktada devreye bankalar girmektedir. Bankalar, belirli şartların sağlanması durumunda müşterilerine kredi kullandıracaklardır. Tabi ki verilecek kredi miktarı, müşterilerin ödeme gücüne ve geçmiş finansal işlemleriyle belirlenen kredi notuna göre değişiklik gösterecektir. Düzenli bir ödeme yapılması ve ödemelerin herhangi bir şekilde aksatılmaması, bankalar için çok önemlidir. Çünkü bankalar ticari faaliyetlerinde hiçbir şekilde risk almak istemezler.

Asgari Ücretlilerin Kredi Durumu

Ülkemizde neredeyse 14 milyonu aşan asgari ücretle çalışan kişi vardır. Asgari ücretliler 2018 yılının sonundaki verilere bakıldığı zaman, 1603 TL’lik bir maaşla geçinmektedir. Elbette hayat standartlarına bakılacak olursa, asgari ücretle çalışan kişilerin bu parayla geçinmesi pek mümkün değildir. Bankalar, böyle büyük bir zorluğun üstesinde gelmeleri için asgari ücretle çalışan müşterilerine kredi vermek isterler. Tabi ki, asgari ücretliler kredi miktarlarının belirli kısımlarından faydalanabileceklerdir. Çünkü bankalar, geri ödeme planlarında ödenecek aylık taksitlerin tutarında azami bir sınır belirlemiştir. Bu sınırın belirlenmesinin asıl amacı, asgari ücretli kişilerin kalan parayı tamamen kendilerinin zorunlu yaşam ihtiyaçlarını karşılamasına bırakmaktır. Başka bir geliri olmayan asgari ücretliler, bankalardan alacakları kredilerin geri ödemesi en fazla aylık 802 TL olacak kredilerden faydalanabilirler.

Asgari Ücretliler Daha Fazla Kredi Alabilir Mi?

Asgari ücretliler, bankaların verdikleri kredilerden fazlasını almak için belirli şartları yerine getirmelidir. Öncelikle, asgari ücretlilerin kredi artırımı taleplerinde bankalar, üzerlerine kayıtlı taşınır veya taşınmaz malların ipotek edilmesini isteyecektir. Bunun yanında, asgari ücretle çalışan kişilerin ek bir kira geliri olması gerekir. Asgari ücretliler, kredi geri ödeme planındaki taksitlerden daha fazlasını ödeyeceklerini taahhüt ettiklerinde, bankaya bir veya duruma göre iki tane kefil götürmek durumunda kalacaktır. Kefil sayesinde, gerekli kredi notu puanları hesaplanır ve asgari ücretli kişilerin daha fazla krediden faydalanmasına olanak sağlanır.